Co jsem zařizovala před porodem?

Jsem Máma! | Žádné komentáře

Porod se blíží. Pokojíček už máme nachystaný na příchod miminka a netrpělivě čekáme, až jej budeme mít v náručí. Ještě je však potřeba stihnout nějaké to úřadování, nechceme být při/po porodu zaskočeni úřadováním na poslední chvíli, a snažíme se ušetřit si zbytečný stres.

Co tedy zařídit před porodem?

Dětský lékař neboli Pediatr

Protože chci mít lékaře podle svých představ, musím jej kontaktovat ještě s předstihem. Většina oblíbených lékařů má své kapacity ihned plné a to nebydlíme ve velkém městě, kde bychom se s lékařem museli domluvit snad ještě před početím.  Vyplatí se začít hledat včas, klidně už v pátém měsíci těhotenství.

Můj ideální lékař by měl mít kladná doporučení, být blízko našeho bydliště a uznávat stejné hodnoty jako my. S lékařem se můžeme domluvit telefonicky, ale je dobré se do ordinace zajít podívat a s doktorem prohodit pár slov.

Poté co lékař přislíbí, že nás příjme, opíše si naše údaje a předpokládaný termín porodu. My ho pak v porodnici uvedeme jako pediatra pro miminko. Po porodu se pak lékaři ozveme a domluvíme se na setkání u nás doma, většinou do 3 dnů od propuštění z nemocnice. Kdyby lékař nenabízel návštěvu doma, museli bychom za ním do poradny.

Mateřská dovolená / Peněžitá pomoc v mateřství (PPM)

Ke konci těhotenství mi gynekolog vystavil „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství“. Kdybych měla na „Mateřskou“ nárok, odevzdala bych tento formulář zaměstnavateli a na mateřskou nastoupila 6-8 týdnů před porodem.

Nárok na PPM bych měla, pokud bych se účastnila na nemocenském pojištění buď skrze zaměstnavatele (v uplynulých 2 letech minimálně 270 dnů) nebo si jej jako OSVČ platila sama (alespoň 180 dnů v rámci posledního roku).

Na mateřské dovolené bych byla 28 týdnů. Kdybych porodila více dětí, trvala by mateřská 37 týdnů. PPM by mohl čerpat i Matěj, doba vy však byla zkrácena na 22 týdnů (31 týdnů u více narozených dětí), z důvodu čerpání až od 7 týdne po porodu.

Mateřská a studium

Na mateřskou spojenou se studiem bych měla nárok pouze pokud na bych na mateřskou nastupovala jako absolvent ze zaměstnaní. Předchozí zdárně ukončené studium se započítává do doby 270 dní placení nemocenského pojištění. Jinak studentky žádají o rodičovský příspěvek ode dne narozeni miminka a neúčastnili-li se nemocenského pojištění daný počet dní, na mateřskou nemají nárok.

Na PPM většinou nemají nárok nezaměstnaní, studenti, lidé vedení na ÚP a OSVČ, kteří se neúčastní na nemocenském pojištění.

Více informací o peněžité pomoci v mateřství naleznete např. ZDE! a ZDE!

Souhlasné Prohlášení rodičů o určení otcovství k dítěti a prohlášení o jméně

Miminko po porodu automaticky získává příjmení po mně. Protože nejsme manželé, ale chtěli jsme, aby mělo naše miminko společné příjmení a Matěj byl zapsán v rodném listě, zašli jsme na matriku a podepsali tzv. Souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství k dítěti. Tímto prohlášením získává Matěj rodičovskou zodpovědnost k dítěti. Toto prohlášení bereme do porodnice. Pokud bychom tak neučinili, Matěj by nebyl v rodném listě uveden. Toto prohlášení (po ukázání v nemocnici) odevzdáme na matrice v Krnově při přebírání rodného listu.

Do porodnice také bereme prohlášení o jméně, které jsme oba podepsali, jinak byl mělo miminko rodném listě napsáno místo jména údaj „nepojmenován“.

Toto jsou ty nejhlavnější úkoly, které jsme si dali za úkol splnit. A jak jste na tom Vy? Stihli jste tyto aktivity před porodem? Nebo se na ně teprve chystáte?

Karolína Chovancová

Karolína Chovancová

Ahoj! Jmenuji se Karolína a jsem (nejen) Máma! Ačkoliv je rodičovství důležitou a naplňující rolí, dítě je šťastné pouze pokud je spokojený i rodič. Proto bych ráda pomohla ostatním rodičům zvládnout péči o dítě s přehledem a motivovala je k tomu, aby se ani s dítětem nevzdávali svých snů, ať už chtějí dostudovat, začít podnikat, cestovat nebo cokoliv jiného.

Jak jsem nebyla připravená na Fílovu reakci po očkování

Sedím na kraji postele a hodiny ve vedlejším pokoji mi ukazují čas 3:47 ráno. Sedím a zpytuji...

Jak hnízdit s rozumem?

Už jste to určitě slyšely, že my Mámy máme potřebu hnízdit - tedy obstarat pestré a bezpečné...

Mámo! Už je tady nový rok!

S upřímným přáním všeho dobrého do nového roku, Vám přináším i nový článek. Kvůli přechodu z...

Co mi pomáhá v péči o Filípka?

Když jsme byli v porodnici, chtěli po nás, abychom pravidelně zapisovali do Filípkovy karty, jak často jsem kojila a kolikrát denně čůral a kakal. Protože tyto údaje mají skvělou vypovídací schopnost o tom zda miminko prospívá, já jakožto pečlivý člověk, jsem se rozhodla v tom pokračovat i po příchodu domů z porodnice.

Co jsem zařizovala po porodu?

Filípek je na světě a nás čeká, kromě péče o něj, také spousta papírování a běhání po...

Mohlo by vás zajímat

Zapojte se do diskuze 🙂

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Sdílejte!

Sdílejte tento článek s přáteli!