Můj porod, aneb nejvýraznější zastřená vzpomínka

Jsem Máma! | 0 komentářů

POROD – strašák i pro ty nejotrlejší prvorodičky, někdy i vícerodičky.

V tomto ohledu jsem nebyla výjimkou. Nejistota narůstající s blížícím se termínem porodu nebyla vůbec příjemná. Jsem ten typ, který je rád připraven na jakékoliv „co kdyby“, a proto si myslím, že nekonečné množství variací toho, jak může porod dopadnout, vystresuje i totálního kliďase. Snažila jsem se tak připravit na většinu těchto situací a v průběhu posledního trimestru hodně četla a snažila se pojmout co nejvíce informací vztahujících se k porodu. Tak moc jsem se soustředila na porod, že na to, co přijde po něm jsem připravená vůbec nebyla – to však předbíhám, více se dočtete v článcích o Životě s Filípkem.

Vše jsem se snažila brát pozitivně a od začátku si tvořila celkem jasnou ideální představu, jak by měl můj porod vypadat. Tak nějak jsem doufala, že prostě vše dopadne tak, jak má, a já nebudu mít ten hrozný porod, jak popisovaly některé kamarádky, proč taky, když mé těhotenství bylo naprosto ukázkové. Věděla jsem, že chci rodit přirozeně, v jiné poloze než na vleže na zádech (nejčastější v českých porodnicích) a s co nejmenším množstvím zásahů. Sepsání porodního plánu mi proto nedělalo žádný problém. Na internetu jsem našla mnoho předloh, pak už jen zbývalo ujasnit si co chci, co za žádnou cenu nechci a sepsat to do mého porodního plánu. Tento plán jsem pak také konzultovala na předporodních setkáních s naší Dulou Janou, která nás měla k porodu doprovázet.

Hodně mi před porodem pomohly i kvalitní informace. Neříkám, že nečtu diskuze na internetu, ale kdybych se měla řídit pouze jimi, asi by můj porod dopadl jinak. Právě předporodní setkávání s Dulou mě dokázala na porod reálně připravit. Také knihy, které jsem četla mi podaly potřebné informace a pomohly mi postavit se čelem té nejistotě spojené s porodem. Také jsem měla v plánu co nejvíce předejít porodnímu poranění, tedy pravidelně cvičit s Aniballem, masírovat hráz (aby byla pružnější) a jíst tuny lněného semínka. Což nakonec vůbec nevyšlo a já tak byla ráda, že Filípek šel na svět dřív a byl prťavka.

Poslední trimestr u mne probíhal v poklidu. Na pravidelných gynekologických prohlídkách Filípek až ukázkově prospíval. Termíny porodu mi stanovili hned dva – první na 13.9.2017 (dle poslední menstruace) a druhý na 17.9.2017 (dle ultrazvuku). Já však celou dobu tušila, že malý půjde na svět dřív. Nevím, zda jsem si to myslela jen tak, nebo k tomu dopomohlo pár falešných poplachů. Ačkoliv jsem měla sepsaný seznam toho, co si s sebou vezmu do porodnice o mnoho dříve, porodní tašku jsem dobalila až po druhém planém poplachu, zhruba 2 týdny, před plánovaným termínem porodu.

A jak vlastně můj porod nakonec proběhl a zda to bylo podle mých představ, se můžete dočíst v následujícím článku Jak probíhal můj porod. Reagovat můžete dole v komentářích nebo mi pošlete email. Ráda zodpovím případné dotazy.

Karolína Chovancová

Karolína Chovancová

Ahoj! Jmenuji se Karolína a jsem (nejen) Máma! Ačkoliv je rodičovství důležitou a naplňující rolí, dítě je šťastné pouze pokud je spokojený i rodič. Proto bych ráda pomohla ostatním rodičům zvládnout péči o dítě s přehledem a motivovala je k tomu, aby se ani s dítětem nevzdávali svých snů, ať už chtějí dostudovat, začít podnikat, cestovat nebo cokoliv jiného.

Jak jsem nebyla připravená na Fílovu reakci po očkování

Sedím na kraji postele a hodiny ve vedlejším pokoji mi ukazují čas 3:47 ráno. Sedím a zpytuji...

Jak hnízdit s rozumem?

Už jste to určitě slyšely, že my Mámy máme potřebu hnízdit - tedy obstarat pestré a bezpečné...

Mámo! Už je tady nový rok!

S upřímným přáním všeho dobrého do nového roku, Vám přináším i nový článek. Kvůli přechodu z...

Co mi pomáhá v péči o Filípka?

Když jsme byli v porodnici, chtěli po nás, abychom pravidelně zapisovali do Filípkovy karty, jak často jsem kojila a kolikrát denně čůral a kakal. Protože tyto údaje mají skvělou vypovídací schopnost o tom zda miminko prospívá, já jakožto pečlivý člověk, jsem se rozhodla v tom pokračovat i po příchodu domů z porodnice.

Co jsem zařizovala po porodu?

Filípek je na světě a nás čeká, kromě péče o něj, také spousta papírování a běhání po...

Zapojte se do diskuze 🙂

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Sdílejte!

Sdílejte tento článek s přáteli!